Amelia - en to pt_BR translation catalogue (974 entries)

en: All
pt_BR: Todos

en: All Locations
pt_BR: Todos os Locais

en: All Services
pt_BR: Todos os Serviços

en: Appointment
pt_BR: Agendamento

en: Appointments
pt_BR: Agendamentos

en: Approved
pt_BR: Aprovado

en: Booking
pt_BR: Agendando

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Canceled
pt_BR: Cancelado

en: Confirm
pt_BR: Confirmar

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Select Delimiter
pt_BR: Selecione Delimitador

en: Comma (,)
pt_BR: Vírgula (,)

en: Semicolon (;)
pt_BR: Ponto e vírgula (;)

en: Continue
pt_BR: Continuar

en: The coupon you entered is not valid
pt_BR: Cupom informado não é válido

en: Customer
pt_BR: Cliente

en: Specific Date
pt_BR: Mostrar categoria específica

en: Day
pt_BR: Dia

en: Days
pt_BR: Dias de Folga

en: Week
pt_BR: Semana

en: Weeks
pt_BR: Semana

en: Month
pt_BR: Mês

en: Months
pt_BR: Mês

en: Date
pt_BR: Data

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Details
pt_BR: Detalhes

en: Disabled
pt_BR: Inativo

en: Discount (%)
pt_BR: Desconto (%)

en: Duration
pt_BR: Tempo

en: Duplicate
pt_BR: Duplicar

en: Edit
pt_BR: Editar

en: example@mail.com
pt_BR: exemplo@mail.com

en: Employee
pt_BR: Funcionário

en: Employees
pt_BR: Funcionários

en: Please enter email
pt_BR: Por favor, informe o e-mail

en: Please enter a valid email address
pt_BR: Por favor, informe um e-mail válido

en: Error
pt_BR: Erro

en: Export
pt_BR: Exportar

en: New Space
pt_BR: Novo Serviço

en: Location
pt_BR: Local

en: Locations
pt_BR: Locais

en: Name
pt_BR: Nome

en: Name Ascending
pt_BR: Nome Ascendente

en: Name Descending
pt_BR: Nome Descendente

en: Need Help
pt_BR: Precisa de ajuda

en: No
pt_BR: Não

en: You don't have any employees here yet...
pt_BR: Você não tem nenhum funcionário no momento...

en: There are no results...
pt_BR: Não existem resultados...

en: You don't have any resources yet...
pt_BR: Você não tem nenhum serviço no momento...

en: You don't have any services here yet...
pt_BR: Você não tem nenhum serviço no momento...

en: Note
pt_BR: Notas

en: Note (Internal)
pt_BR: Notas (Interna)

en: Notification
pt_BR: Notificação

en: of
pt_BR: de

en: On-site
pt_BR: No local

en: Paid
pt_BR: Pago

en: Payment
pt_BR: Pagamento

en: Payment Amount
pt_BR: Data de pagamento

en: Payment Method
pt_BR: Forma de Pagamento

en: Pending
pt_BR: Pendente

en: Period
pt_BR: Período

en: Phone
pt_BR: Telefone

en: <p>The <strong>Amelia</strong> plugin requires PHP version 5.5 or greater.</p>
pt_BR: <p>O <strong>Amelia</strong> plugin requer PHP versão 5.5 ou posterior.</p>

en: Plugin Activation Error
pt_BR: Erro na ativação do plugin

en: Pick a date range
pt_BR: Selecione o intervalo de data

en: Rejected
pt_BR: Recusado

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Schedule
pt_BR: Horário

en: Please select date
pt_BR: Por favor, selecione uma data

en: Select Time
pt_BR: Selecione horário

en: Please select time
pt_BR: Por favor, selecione um horário

en: Service
pt_BR: Serviço

en: Services
pt_BR: Serviços

en: Settings has been saved
pt_BR: Configurações salvas

en: Showing
pt_BR: Mostrando

en: Sort
pt_BR: Ordenar

en: Success
pt_BR: Sucesso

en: to
pt_BR: para

en: Today
pt_BR: Hoje

en: Tomorrow
pt_BR: Amanhã

en: Type
pt_BR: Tipo

en: View
pt_BR: Visualização

en: Friday
pt_BR: Sexta

en: Monday
pt_BR: Segunda

en: Saturday
pt_BR: Sábado

en: Sunday
pt_BR: Domingo

en: Thursday
pt_BR: Quinta

en: Tuesday
pt_BR: Terça

en: Wednesday
pt_BR: Quarta

en: Yes
pt_BR: Sim

en: Yes, Sure!
pt_BR: Recuperar

en: Add New Role
pt_BR: Adicionar Função

en: Show Add To Calendar option to customers
pt_BR: Mostrar opções de Adicionar ao Calendário para os clientes

en: Suggest customers to add an appointment to their calendar<br/>when booking is finalized.
pt_BR: Sugerir aos clientes que adicionem um compromisso ao calendário <br/> quando o agendamento for finalizado.

en: Address
pt_BR: Endereço

en: After
pt_BR: Depois

en: After with space
pt_BR: Depois com espaço

en: Configure their days off
pt_BR: Configurar os dias de folga

en: Configure their schedule
pt_BR: Configurar as agendas

en: Configure their special days
pt_BR: Configurar os dias especiais

en: Manage their appointments
pt_BR: Gerenciar seus agendamentos

en: Amelia Role
pt_BR: Função Amélia

en: Automatically create Amelia Customer user
pt_BR: Criar automaticamente o usuário Amelia Customer

en: Please enter phone number
pt_BR: Por favor, informe um telefone

en: Before
pt_BR: Antes

en: Before with space
pt_BR: Antes com espaço

en: Calendar
pt_BR: Calendário

en: Unsuccessful Cancellation Redirect URL
pt_BR: URL de redirecionamento de cancelamento sem êxito

en: URL on which will user be redirected if appointment can't be canceled<br/>because of 'Minimum time required before canceling' value
pt_BR: URL na qual o usuário será redirecionado se o compromisso não puder ser cancelado <br/> devido a opção "Tempo mínimo necessário antes do cancelamento"

en: Successful Cancellation Redirect URL
pt_BR: URL de redirecionamento de cancelamento bem-sucedido

en: Please enter URL
pt_BR: Por favor, informe a URL

en: Comma-Dot
pt_BR: Ponto e vírgula (;)

en: Company
pt_BR: Empresa

en: Company Settings
pt_BR: Configurações da empresa

en: Use these settings to set up picture, name, address, phone and website of your company
pt_BR: Use essas configurações para configurar foto, nome, endereço, telefone e site da sua empresa

en: Coupons
pt_BR: Cupons

en: Currency
pt_BR: Moeda

en: Custom Fields
pt_BR: Campos personalizados

en: Add/edit custom fields
pt_BR: Incluir/Editar campos personalizados

en: Custom fields settings
pt_BR: Configurações dos campos personalizados

en: Add Event's Attendees
pt_BR: Adicionar Participantes

en: Enable this option if you want your employees to see<br/>in the event customers that attend the appointment.
pt_BR: Ative essa opção se deseja que os funcionário visualizem <br/> os clientes do agendamento.

en: Dashboard
pt_BR: Painel de Controle

en: 1 day
pt_BR: 1 dia

en: 2 days
pt_BR: 2 dias

en: 4 days
pt_BR: 4 dias

en: 5 days
pt_BR: 5 dias

en: 6 days
pt_BR: 6 dias

en: Days Off Settings
pt_BR: Configurações dos Dias de Folga

en: Use these settings to set company working hours and days off which will be applied for every employee
pt_BR: Use essas configurações para definir o horário de trabalho e os dias de folga da empresa que serão aplicados para todos os funcionários

en: Default Appointment Status
pt_BR: Status de Agendamento Padrão

en: All appointments will be scheduled with the<br/>status you choose here.
pt_BR: Todos os agendamentos devem ser marcados com o <br/>status selecionado aqui.

en: Default items per page
pt_BR: Itens por página padrão

en: Default page on back-end
pt_BR: Página padrão do gerenciador

en: Default Payment Method
pt_BR: Forma de Pagamento Padrão

en: Default phone country code
pt_BR: Código do país padrão

en: Default Time Slot Step
pt_BR: Intervalo de Tempo Padrão

en: The Time Slot Step you define here will be applied<br/>for all time slots in the plugin.
pt_BR: O intervalo de tempo que você definir aqui será aplicada <br/> para todos os horários no plug-in.

en: Dot-Comma
pt_BR: Ponto e vírgula

en: Enable Labels Settings
pt_BR: Ativar configurações de rótulos

en: Disable this option if you want to translate these<br/>strings using the third party translation plugin.
pt_BR: Desative esta opção se você quiser traduzir estes <br/> textos usando o plug-in de tradução de terceiros.

en: Enabled
pt_BR: Ativado

en: Please enter a valid URL with protocol (http:// or https://)
pt_BR: Por favor, informe uma URL válida (http:// or https://)

en: Event Description
pt_BR: Descrição do Evento

en: Description of the event that will be displayed in the Google Calendar.<br/>You can find available placeholders on the Notifications page.
pt_BR: Descrição do evento que será exibido no Google Agenda. <br/> Você pode encontrar placeholders disponíveis na página "Notificações".

en: Event Title
pt_BR: Título do Evento

en: Title of the event that will be displayed in the Google Calendar.<br/>You can find available placeholders on the Notifications page.
pt_BR: Título do evento que será exibido no Google Agenda. <br/> Você pode encontrar "placeholders" disponíveis na página "Notificações".

en: General
pt_BR: Geral

en: General Settings
pt_BR: Configurações Gerais

en: Use these settings to define plugin general settings and default settings for your services and appointments
pt_BR: Use essas configurações para definir as configurações gerais do plug-in e as configurações padrão para seus serviços e agendamentos

en: Add Google Map API Key to show Google static map on<br/>"Locations" page.
pt_BR: Adicione Google Map API Key para mostrar o mapa do Google  na<br/> página de "Locais".

en: Google Calendar Settings
pt_BR: Configurações do Google Calendar

en: Allow synchronizing employee's calendar with Google Calendar for smoother personal scheduling
pt_BR: Permitir a sincronização do calendário do funcionário com o Google Agenda para facilitar o agendamento

en: Client ID
pt_BR: Cliente ID

en: Client Secret
pt_BR: Cliente Secret

en: Click here to see how to obtain<br/>Google Client ID and Secret
pt_BR: Clique aqui para saber como obter seu<br/>Google Client ID e Secret

en: Category
pt_BR: Caegoria

en: Label
pt_BR: Rótulo

en: Redirect URI
pt_BR: URI de Redirecionamento

en: This is the path in your application that users are redirected to after<br/>they have authenticated with Google. Add this URI in your Google<br/>project credentials under "Authorized redirect URIs".
pt_BR: URL de redirecionamento após a autenticação pelo Google. Adicione este URI às suas credenciais do projeto Google em "URIs de redirecionamento autorizados".

en: Click here to see how to obtain<br/>Zoom Application ID, Client ID and Client Secret
pt_BR: Clique aqui para saber como obter seu<br/>Google Client ID e Secret

en: Account ID
pt_BR: Valor

en: Limit appointments per customer
pt_BR: Valor do Agendamento

en: Appointment date and time
pt_BR: Data do agendamento

en: Booking date and time
pt_BR: Selecione cliente e serviço

en: Event start date and time
pt_BR: Selecione cliente e serviço

en: Number of events
pt_BR: Limite de Eventos Trazidos

en: 1h 30min
pt_BR: 1h 30 min

en: Insert Pending Appointments
pt_BR: Novo Agendamento Pendente

en: Enable this option if you want your employees to see<br/>appointments with pending status in their calendar.
pt_BR: Ative essa opção se deseja que os funcionário visualizem os agendamentos com status pendentes em seus calendários.

en: Check customer's name for existing email when booking
pt_BR: Verifique o nome do cliente para e-mail existente no momento do agendamento

en: Enable this option if you don't want to allow "existing customer"<br/>to use different first and last name when booking.
pt_BR: Ative esta opção se você não quiser permitir que um "cliente existente" <br/> use nome e sobrenome diferentes no momento do agendamento.

en: Instructions
pt_BR: Instruções

en: Labels
pt_BR: Rótulos

en: Labels Settings
pt_BR: Configurações de Rótulos

en: Use these settings to change labels on frontend pages
pt_BR: Use essas configurações para alterar os rótulos que aparecem nas páginas

en: Limit Number of Fetched Events
pt_BR: Limite de Eventos Trazidos

en: Mail Service
pt_BR: Serviço de E-mail

en: Please enter Mailgun API key
pt_BR: Por favor, informe Mailgun API key

en: Mailgun Domain
pt_BR: Mailgun Domínio

en: Please enter Mailgun Domain
pt_BR: Por favor, informe Mailgun Domain

en: 45min
pt_BR: 45 min

en: 5min
pt_BR: 5 min

en: Minimum time required before booking
pt_BR: Tempo mínimo requerido antes do agendamento

en: Set the time before the appointment when customers<br/>will not be able to book the appointment.
pt_BR: Defina o tempo antes do horário selecionado para que os clientes <br/> consigam agendar.

en: Minimum time required before canceling
pt_BR: Tempo mínimo requerido antes do cancelamento

en: Set the time before the appointment when customers<br/>will not be able to cancel the appointment.
pt_BR: Defina o tempo antes do horário selecionado para que os clientes <br/> consigam cancelar o agendamento.

en: Notification Settings
pt_BR: Configurações de Notificação

en: Use these settings to set your mail settings which will be used to notify your customers and employees
pt_BR: Usar essas configurações para definir configurações de e-mail que serão usadas para notificar seus clientes e funcionários

en: Notify the customer(s) by default
pt_BR: Notificar o cliente(s) como padrão

en: Maximum Number Of Events Returned
pt_BR: Máximo de eventos retornados

en: Maximum number of events returned on one result page.<br/>It is recommended to use smaller number of returned<br/>events if your server performance is not so good.
pt_BR: Número máximo de agendamentos listados por página. <br/> Recomenda-se usar um número menor <br/> caso o desempenho do seu servidor não for tão bom.

en: Number of packages
pt_BR: Número máximo de lugares é

en: Redirect URL after Payment
pt_BR: URL de Redirecionamento Após o Agendamento

en: Customer will be redirected to this URL once the payment from the link is processed.
pt_BR: O cliente será redirecionado para este URL após o agendamento

en: Payments
pt_BR: Pagamentos

en: Payments Settings
pt_BR: Configurações de Pagamentos

en: Use these settings to set price format, payment method and coupons that will be used in all bookings
pt_BR: Use essas configurações para definir o formato dos valores de cobrança, o método de pagamento e os cupons que serão usados ​​em todas as reservas

en: Please enter live ClientId
pt_BR: Por favor, informe Live ClientId

en: Please enter live Secret
pt_BR: Por favor, informe live Secret

en: PayPal Service
pt_BR: PayPal Serviço

en: Please enter test ClientId
pt_BR: Por favor, informe Test ClientId

en: Please enter test Secret
pt_BR: Por favor, informe teste Secret

en: Period available for booking in advance
pt_BR: Período disponível para agendamento com antecedência

en: Set how far customers can book.
pt_BR: Definir tempo máximo para agendamento.

en: Price Number Of Decimals
pt_BR: Número de casas decimais

en: Price Separator
pt_BR: Separador de Valor

en: Price Symbol Position
pt_BR: Posição do simbolo de moeda

en: Customer will be redirected to this URL once he schedules the appointment.
pt_BR: O cliente será redirecionado para este URL após o agendamento

en: Remove Google Calendar Busy Slots
pt_BR: Excluir horários ocupados do Google Calendar

en: Enable this option if you want to remove busy slots in<br/>Google Calendar from Employee's working schedule.
pt_BR: Ative esta opção se você quiser excluir horários ocupados na <br/> Agenda Google dos horários da agenda do funcionário.

en: Recurring placeholders
pt_BR: E-mail Placeholders

en: Placeholders for recurring appointments that will be sent in email.<br/>You can find available placeholders on the Notifications page.
pt_BR: Título do evento que será exibido no Google Agenda. <br/> Você pode encontrar "placeholders" disponíveis na página "Notificações".

en: Set a phone number as a mandatory field
pt_BR: Definir telefone como campo obrigatório

en: Roles Settings
pt_BR: Configurações das Funções

en: Sandbox Mode
pt_BR: Modo Sandbox

en: Send Event Invitation Email
pt_BR: Enviar e-mail de convite

en: Enable this option if you want your customers to<br/>receive an email about the event.
pt_BR: Ative essa opção se deseja que os clientes recebam <br/> um email sobre o agendamento.

en: Sender Email
pt_BR: E-mail do remetente

en: Please enter sender email
pt_BR: Por favor, informe o e-mail do remetente

en: Sender Name
pt_BR: Nome do remetente

en: Please enter sender name
pt_BR: Por favor, informe o nome do remetente

en: Use service duration for booking a time slot
pt_BR: Use a duração do serviço para agendar um horário

en: Enable this option if you want to make time slot step<br/>the same as service duration in the booking process
pt_BR: Ative esta opção se você quiser fazer com que o horário de agendamento <br/> seja o mesmo da duração do serviço

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Show booking slots in client time zone
pt_BR: Mostrar horários agendados no fuso horário do cliente

en: Enable this option if you want to show booking slots<br/>in client time zone.
pt_BR: Ative essa opção se deseja mostrar os agendamentos <br/> no fuso horário do cliente.

en: SMTP Host
pt_BR: SMTP Servidor

en: Please enter SMTP host
pt_BR: Por favor, informe o Host SMTP

en: SMTP Password
pt_BR: SMTP Senha

en: Please enter SMTP password
pt_BR: Por favor, informe a Senha SMTP

en: SMTP Port
pt_BR: SMTP Porta

en: Please enter SMTP port
pt_BR: Por favor, informe a Porta SMTP

en: SMTP Username
pt_BR: Host Usuário

en: Please enter SMTP username
pt_BR: Por favor, informe o usuário SMTP

en: Space-Comma
pt_BR: Espaço-Vírgula

en: Space-Dot
pt_BR: Espaço-Ponto

en: Please enter live publishable key
pt_BR: Por favor, informe Live Publishable Key

en: Please enter live secret key
pt_BR: Por favor, informe live Secret Key

en: Stripe Service
pt_BR: Serviço Stripe

en: SSL (HTTPS) is not enabled. You will not be able to process live Stripe transactions until SSL is enabled.
pt_BR: SSL (HTTPS) está desabilitado. Você não poderá processar transações Stripe até que o SSL esteja ativado.

en: Please enter test publishable key
pt_BR: Por favor, informe Test Publishable Key

en: Please enter test secret key
pt_BR: Por favor, informe teste Secret Key

en: Template for Event Title
pt_BR: Título do Evento Modelo

en: Test Client ID
pt_BR: Client ID de Teste

en: Test Mode
pt_BR: Modo Teste

en: Test Publishable Key
pt_BR: Publishable Key de Teste

en: Test Secret
pt_BR: Secret de Teste

en: Test Secret Key
pt_BR: Secret Key de Teste

en: Time frame
pt_BR: Intervalo de hora:

en: Select Category
pt_BR: Selecione uma Categoria

en: Select Service
pt_BR: Selecione Serviço

en: Select Employee
pt_BR: Selecione funcionário

en: Select Location
pt_BR: Selecionar Local

en: Update for all
pt_BR: Atualizar para todos

en: View Company Settings
pt_BR: Configurações da Visualização da Empresa

en: View Working Hours & Days Off Settings
pt_BR: Visualização do Horário de Trabalho e Dias de Folga

en: View General Settings
pt_BR: Configurações da Visualização Geral

en: View Google Calendar Settings
pt_BR: Configurações da Visualização do Calendário do Google

en: View Labels Settings
pt_BR: Configurações de Visualização dos Rótulos

en: View Notifications Settings
pt_BR: Visualizar Configurações de Notificações

en: View Payments Settings
pt_BR: Visualizar Configurações de Pagamentos

en: View Roles Settings
pt_BR: Configurações da Visualização de Funções

en: Enable integration with WooCommerce
pt_BR: Ativar integração com WooCommerce

en: Failed
pt_BR: Falha

en: Please enter name
pt_BR: Por favor, informe o nome

en: 1 week
pt_BR: 1 semana

en: 2 weeks
pt_BR: 2 semanas

en: 3 weeks
pt_BR: 3 semanas

en: 4 weeks
pt_BR: 4 semanas

en: Working Hours & Days Off
pt_BR: Horário de Trabalho e Dias de Folga

en: WP Role
pt_BR: WP Função

en: Accepted
pt_BR: Aceitar

en: Already have an account?
pt_BR: Já tem uma conta?

en: Amount:
pt_BR: Valor:

en: Balance:
pt_BR: Saldo:

en: Your balance has been recharged
pt_BR: Seu saldo foi recarregado

en: This payment cannot be completed
pt_BR: Esse pagamento não pode ser finalizado

en: This payment cannot be completed and your account has not been charged
pt_BR: Este pagamento não pode ser concluído e sua conta não foi cobrada

en: Carrier:
pt_BR: Transportadora:

en: Change Alpha Sender ID
pt_BR: Alterar Alpha Sender ID

en: Change Password
pt_BR: Alterar Senha

en: Configure
pt_BR: Confirmar

en: Cost:
pt_BR: Custo:

en: To send this notification please add the following line in your cron
pt_BR: Para enviar esta notificação automaticamente, por favor adicione a seguinte linha no seu cron

en: Current Password:
pt_BR: Senha atual:

en: Please enter current password
pt_BR: Por favor, informe a senha atual

en: Custom Amount
pt_BR: Quantidade personalizada

en: Appointment Approved
pt_BR: Agendamento aprovado

en: Appointment Canceled
pt_BR: Agendamento Cancelado

en: Appointment Follow Up
pt_BR: Acompanhamento do Agendamento

en: Appointment Next Day Reminder
pt_BR: Lembrança do Agendamento de amanhã

en: Appointment Pending
pt_BR: Agendamento Pendente

en: Appointment Rejected
pt_BR: Agendamento recusado

en: Appointment Rescheduled
pt_BR: Agendamento Remarcado

en: Appointment Details Changed
pt_BR: Agendamento Cancelado

en: Birthday Greeting
pt_BR: Mensagem de Aniversário

en: Event Details Changed
pt_BR: Informações do pagamento

en: Customize SMS
pt_BR: Personalizar SMS

en: Date:
pt_BR: Data:

en: Delivered
pt_BR: Entregue

en: Details Changed
pt_BR: Detalhes

en: Don't have an account?
pt_BR: Não tem conta?

en: Email
pt_BR: E-mail

en: Email:
pt_BR: E-mail:

en: Email Notifications
pt_BR: Notificação por E-mail

en: Email Placeholders
pt_BR: E-mail Placeholders

en: This email address is already being used
pt_BR: E-mail informado já utilizado

en: Please enter password
pt_BR: Por favor, informe a senha

en: Please enter recipient email
pt_BR: Por favor, informe o e-mail do destinatário

en: Please enter recipient phone
pt_BR: Por favor, informe o telefone do destinatário

en: Please enter a valid phone number
pt_BR: Por favor, informe um telefone válido

en: Forgot Password?
pt_BR: Esqueceu a senha?

en: You have entered an incorrect email
pt_BR: Você informou um e-mail inválido

en: You have entered an incorrect password
pt_BR: Você informou uma senha inválida

en: Invalid Token
pt_BR: Token inválido

en: Loading...
pt_BR: Carregando...

en: Logout
pt_BR: Sair

en: Message:
pt_BR: Mensagem:

en: messages
pt_BR: mensagens

en: New Password:
pt_BR: Nova Senha:

en: Please enter new password
pt_BR: Por favor, informe uma nova senha

en: There are no SMS messages...
pt_BR: Não existem mensagens SMS

en: Notification has not been saved
pt_BR: Notificação não foi salva

en: Notification has been saved
pt_BR: Notificação foi salva

en: Notification Template
pt_BR: Modelo de Notificação

en: Notifications
pt_BR: Notificações

en: Password
pt_BR: Senha

en: Password:
pt_BR: Senha:

en: Password has been changed
pt_BR: Senha alterada

en: Password must have a length between 5 and 40 characters
pt_BR: Senha deve conter de 5 à 40 caracteres

en: Your password has been reset successfully
pt_BR: Sua senha foi redefinida com sucesso

en: Password must not contain whitespace
pt_BR: Senha não deve conter espaços em branco

en: Passwords do not match
pt_BR: Senha não confere

en: Payment History
pt_BR: Histórico de pagamento

en: Unable to retrieve payments results
pt_BR: Impossível retornar as informações dos pagamentos

en: Payment ID
pt_BR: ID Pagamento

en: Payment ID:
pt_BR: ID Pagamento

en: payments
pt_BR: pagamentos

en: Cancel Appointment Link
pt_BR: Link para Cancelar Agendamento

en: Date of the appointment
pt_BR: Data do agendamento

en: Date & Time of the appointment
pt_BR: Data e hora do agendamento

en: Initial Date of the appointment
pt_BR: Data do agendamento

en: Initial Date & Time of the appointment
pt_BR: Data e hora do agendamento

en: Initial Start time of the appointment
pt_BR: Horário inicial do agendamento

en: Initial End time of the appointment
pt_BR: Horário final do agendamento

en: End time of the appointment
pt_BR: Horário final do agendamento

en: Appointment notes
pt_BR: Notas do Agendamento

en: Appointment price
pt_BR: Valor do Agendamento

en: Payment link for PayPal
pt_BR: Histórico de pagamento

en: Payment link for Razorpay
pt_BR: Histórico de pagamento

en: Payment link for WooCommerce
pt_BR: Ativar integração com WooCommerce

en: Start time of the appointment
pt_BR: Horário inicial do agendamento

en: Category name
pt_BR: Nome da categoria

en: Company address
pt_BR: Endereço da empresa

en: Company name
pt_BR: Nome da empresa

en: Company phone
pt_BR: Telefone da empresa

en: Company website
pt_BR: Website da empresa

en: Customer email
pt_BR: Email do cliente

en: Customer first name
pt_BR: Primeiro Nome do Cliente

en: Customer full name
pt_BR: Nome completo do cliente

en: Customer last name
pt_BR: Sobrenome do cliente

en: Customer phone
pt_BR: Telefone do cliente

en: Employee email
pt_BR: E-mail do funcionário

en: Employee first name
pt_BR: Primeiro Nome do Funcionário

en: Employee full name
pt_BR: Nome completo do funcionário

en: Employee last name
pt_BR: Sobrenome do funcionário

en: Employee phone
pt_BR: Telefone do funcionário

en: Employee photo
pt_BR: Imagem do funcionário

en: Initial Start date of the event
pt_BR: Horário inicial do agendamento

en: Initial Start date & time of the event
pt_BR: Horário inicial do agendamento

en: Initial Start time of the event
pt_BR: Horário inicial do agendamento

en: Initial End date of the event
pt_BR: Horário final do agendamento

en: Initial End date & time of the event
pt_BR: Data e hora do agendamento

en: Initial End time of the event
pt_BR: Horário final do agendamento

en: Group appointment details
pt_BR: Agendamentos Pendentes

en: Location address
pt_BR: Endereço do Local

en: Location name
pt_BR: Nome do local

en: Recurring appointments details
pt_BR: Agendamentos Pendentes

en: Service description
pt_BR: Descrição do serviço

en: Service duration
pt_BR: Duração do serviço

en: Service name
pt_BR: Nome do serviço

en: Service price
pt_BR: Valor do serviço

en: Phone:
pt_BR: Telefone

en: Prepared
pt_BR: Pronto

en: Price
pt_BR: Valor

en: Pricing
pt_BR: Valores

en: Unable to retrieve pricing
pt_BR: Não foi possível retornar o valor

en: Queued
pt_BR: Na fila

en: Please enter new password again
pt_BR: Por favor, informe a senha novamente

en: Recharge
pt_BR: Recarregar

en: Recharge Balance
pt_BR: Saldo da Recarga

en: Recharge Custom Amount
pt_BR: Quantidade Personalizada de Recarga

en: Recipient Email
pt_BR: E-mail do destinatário

en: Recipient Phone
pt_BR: Telefone do destinatário

en: Account recovery email has been sent
pt_BR: Email de recuperação de conta foi enviado

en: Refresh
pt_BR: Atualizar

en: Requires Scheduling Setup
pt_BR: Requer configurações de horários

en: Reset Password
pt_BR: Recuperar senha

en: Re-type New Password:
pt_BR: Repita a nova senha:

en: Scheduled After Appointment
pt_BR: Horário após agendamento

en: Scheduled For Before Appointment
pt_BR: Horário antes agendamento

en: Scheduled For
pt_BR: Horários para

en: Security
pt_BR: Segurança

en: Segments:
pt_BR: Segmentos:

en: Please select email template
pt_BR: Por favor, selecione um modelo de email

en: Send
pt_BR: Enviar

en: Send Recovery Email
pt_BR: Enviar e-mail de recuperação

en: Send Test Email
pt_BR: Enviar e-mail de teste

en: Send Test SMS
pt_BR: Enviar teste de SMS

en: Special characters are not allowed
pt_BR: Não é permitido caracteres especiais

en: Sender ID supports up to 11 characters
pt_BR: O ID do remetente suporta até 11 caracteres

en: Your ID must include at least one letter
pt_BR: Seu ID deve conter pelo menos uma letra

en: Alpha Sender ID can't be empty
pt_BR: Alpha Sender ID não pode ficar vazio

en: Alpha Sender ID has been saved
pt_BR: Alpha Sender ID salva

en: Sent
pt_BR: Enviado

en: </> Show Email Placeholders
pt_BR: </> Mostrar Email Placeholders

en: </> Show SMS Placeholders
pt_BR: </> Mostrar SMS Placeholders

en: Sign In
pt_BR: Entrar

en: Sign Up
pt_BR: Registrar

en: SMS History
pt_BR: Histórico de SMS

en: SMS Notifications
pt_BR: Notificação por SMS

en: Subject
pt_BR: Assunto

en: Email has not been sent
pt_BR: E-mail não enviado

en: Email has been sent
pt_BR:   enviado

en: To be able to send test email please configure "Sender Email" in Notification Settings.
pt_BR: Para permitir o envio de e-mails de teste, configure "E-mail do remetente" em Configurações de notificação.

en: SMS has not been sent
pt_BR: SMS não enviado

en: SMS has been sent
pt_BR: SMS enviado

en: To be able to send test SMS please recharge your balance.
pt_BR: Para permitir o envio de SMS de teste, recarregue seu saldo.

en: Text:
pt_BR: Texto:

en: Time
pt_BR: Hora

en: Time:
pt_BR: Hora:

en: To Customer
pt_BR: Para Cliente

en: To Employee
pt_BR: Para Funcionário

en: Token has been expired
pt_BR: Token expirou

en: Type:
pt_BR: Tipo:

en: Undelivered
pt_BR: Não entregue

en: User:
pt_BR: Usuário:

en: User Profile
pt_BR: Perfil do usuário

en: View Message
pt_BR: Mensagem de Visualização

en: View pricing for:
pt_BR: Visualização do valor de:

en: View Profile
pt_BR: Visualizar Perfil

en: Enable WhatsApp Notifications
pt_BR: Notificação por E-mail

en: Approved Appointments
pt_BR: Agendamentos aprovados

en: Indicates the number of approved appointments<br/>for a chosen date range.
pt_BR: Mostra o número de agendamentos aprovados<br/>no intervalo de datas selecionado.

en: Average Bookings
pt_BR: Média de Agendamentos

en: Shows the average number of bookings per day<br/>for the selected date range.
pt_BR: Mostra a média de agendamentos por dia<br/>para o período selecionado.

en: Interests / Conversions
pt_BR: Indicadores

en: Shows the number of views for the employee/service/location<br/>vs. the number of times they were booked during<br/>the selected date range.
pt_BR: Mostra o número de visualizações de funcionários/serviços/locais<br/>vs. o número de vezes que eles tiveram agendamento durante<br/>o intervalo selecionado.

en: Indicates the number of new and returning customers<br/>for the selected date range.
pt_BR: Indica o número de novos e antigos clientes<br/> para o intervalo de datas selecionado.

en: New
pt_BR: Novo

en: There are no appointments for today
pt_BR: Não existem agendamentos para hoje

en: Pending Appointments
pt_BR: Agendamentos Pendentes

en: Returning
pt_BR: Retorno

en: Revenue
pt_BR: Receita

en: Today's appointments
pt_BR: Agendamentos de hoje

en: Views
pt_BR: Visualizações

en: Add Break
pt_BR: Adicionar intervalo

en: Add Day Off
pt_BR: Novo Dia de Folga

en: Enter holiday or day off name
pt_BR: Informe o nome do feriado ou dia de folga

en: Add Period
pt_BR: Adicionar Período

en: Add Special Day
pt_BR: Adicionar Dia Especial

en: Apply to All Days
pt_BR: Aplicar para todos os dias

en: Breaks
pt_BR: Separar

en: Company Days off
pt_BR: Dias de folga da empresa

en: Company Days Off Settings
pt_BR: Configurações dos Dias de Folga da Empresa

en: Company Working Hours Settings
pt_BR: Configurações do Horário de trabalho da empresa

en: You will change working hours setting which is also set for each employee separately. Do you want to update it for all employees?
pt_BR: Você alterará a configuração das horas de trabalho, que também é definida para cada funcionário separadamente. Você deseja atualizar para todos os funcionários?

en: Day Off name
pt_BR: Nome do Dia de Folga

en: Days Off
pt_BR: Dias de Folga

en: Please enter date
pt_BR: Por favor, informe a data

en: Repeat Yearly
pt_BR: Repetir anualmente

en: Edit Company Days off
pt_BR: Editar Dias de Folga da Empresa

en: Employee Days off
pt_BR: Dias de Folga do Funcionário

en: Once Off
pt_BR: Desligar uma vez

en: Pick a date or range
pt_BR: Selecione a data ou intervalo

en: Pick a year
pt_BR: Selecione o ano

en: Reflects on
pt_BR: Refletir em

en: Repeat Every Year
pt_BR: Repetir todos os Anos

en: Save Special Day
pt_BR: Salve Dia Especial

en: Set Break Time
pt_BR: Definir intervalo

en: Set Work Time
pt_BR: Definir horário de trabalho

en: Please enter end time
pt_BR: Por favor, informe o horário final

en: Please enter start time
pt_BR: Por favor, informe o horário inicial

en: Work Hours
pt_BR: Horários de Trabalho

en: Working Hours & Days Off Settings
pt_BR: Configurações de Horário de Trabalho e Dias de Folga

en: Please Wait
pt_BR: Aguarde...

en: Hide
pt_BR: Oculto

en: Show
pt_BR: Mostrar

en: Visible
pt_BR: Visível

en: Add Location
pt_BR: Novo Local

en: Start by clicking the Add Location button
pt_BR: Inicie clicando no botão Novo Local

en: Are you sure you want to delete this location?
pt_BR: Deseja realmente excluir esse local?

en: Are you sure you want to duplicate this location?
pt_BR: Deseja realmente duplicar esse local?

en: Are you sure you want to hide this location?
pt_BR: Deseja realmente ocultar esse local?

en: Are you sure you want to show this location?
pt_BR: Deseja realmente mostrar esse local?

en: Edit Location
pt_BR: Editar Local

en: Please enter address
pt_BR: Por favor, informe o endereço

en: Location Address
pt_BR: Endereço do Local

en: Location has been deleted
pt_BR: Local foi excluído

en: Your Location is hidden
pt_BR: Seu Local está oculto

en: Location has been saved
pt_BR: Local salvo

en: Your Location is visible
pt_BR: Seu Local está visível

en: locations
pt_BR: locas

en: Search Locations...
pt_BR: Pesquisar Locais

en: Map
pt_BR: Mapa

en: New Location
pt_BR: Novo Local

en: You don't have any locations here yet...
pt_BR: Ainda não existem locais cadastrados...

en: This is not the right address?
pt_BR: Esse não é o endereço correto?

en: Add Category
pt_BR: Adicionar Categoria

en: Add Extra
pt_BR: Adicionar Extra

en: Add Image
pt_BR: Adicionar Imagem

en: Add Service
pt_BR: Novo Serviço

en: Add Resource
pt_BR: Novo Serviço

en: All Employees
pt_BR: Todos Funcionários

en: Available Images
pt_BR: Imagens Disponíveis

en: Show "Bringing anyone with you" option
pt_BR: Mostrar a opção "Trará alguém com você?"

en: Hide this option to allow only individual people to<br/>book a group appointment without the possibility<br/>to come with somebody.
pt_BR: Ocultar esta opção para permitir que apenas pessoas individuais <br/> realizem um agendamento, sem a possibilidade  <br/> de incluir acompanhantes.

en: Categories
pt_BR: Categorias

en: Unable to delete category
pt_BR: Não foi possível excluir categoria

en: Categories positions has been saved
pt_BR: Posições das categorias salvas

en: Unable to save categories positions
pt_BR: Não foi possível salvar as posições das categorias

en: Unable to add category
pt_BR: Não foi possível adicionar categoria

en: Category has been deleted
pt_BR: Categoria excluída

en: Category has been duplicated
pt_BR: Categoria duplicada

en: Category has been saved
pt_BR: Categoria salva

en: Unable to save category
pt_BR: Não foi possível salvar as categorias

en: Start by clicking the Add Category button
pt_BR: Inicie clicando no botão Nova Categoria

en: Start by clicking the Add Resource button
pt_BR: Inicie clicando no botão Novo Serviço

en: Start by clicking the Add Service button
pt_BR: Inicie clicando no botão Novo Serviço

en: Are you sure you want to delete this service?
pt_BR: Deseja realmente excluir esse serviço?

en: Are you sure you want to delete this resource?
pt_BR: Deseja realmente excluir esse serviço?

en: Are you sure you want to delete these resources?
pt_BR: Deseja realmente excluir esse serviço?

en: Are you sure you want to duplicate this service?
pt_BR: Deseja realmente duplicar esse serviço?

en: Are you sure you want to duplicate this resource?
pt_BR: Deseja realmente duplicar esse serviço?

en: You will change a setting which is also set for each employee separately. Do you want to update it for all employees?
pt_BR: Você alterará uma configuração que também é definida para cada funcionário separadamente. Você deseja atualizar para todos os funcionários?

en: Are you sure you want to hide this service?
pt_BR: Deseja realmente ocultar esse serviço?

en: Are you sure you want to hide this resource?
pt_BR: Deseja realmente ocultar esse serviço?

en: Are you sure you want to show this service?
pt_BR: Deseja realmente mostrar esse serviço?

en: Are you sure you want to show this resource?
pt_BR: Deseja realmente mostrar esse serviço?

en: Are you sure you want to delete this category
pt_BR: Deseja realmente excluir essa categoria

en: Are you sure you want to delete this extra
pt_BR: Deseja realmente excluir esse extra

en: Edit Resource
pt_BR: Editar Serviço

en: Edit Service
pt_BR: Editar Serviço

en: Please enter extra name
pt_BR: Por favor, informe o nome extra

en: Please enter extra price
pt_BR: Por favor, informe o valor extra

en: Price must be non-negative number
pt_BR: Valor não pode ser negativo

en: Please enter price
pt_BR: Por favor, informe o valor

en: Unable to delete extra
pt_BR: Não foi possível excluir extra

en: Gallery
pt_BR: Galeria

en: Maximum Capacity
pt_BR: Quantidade Máxima

en: Maximum Quantity
pt_BR: Quantidade máxima

en: Minimum Capacity
pt_BR: Quantidade Mínima

en: New Category
pt_BR: Nova Categoria

en: New Package Booking
pt_BR: Média de Agendamentos

en: New Resource
pt_BR: Novo Serviço

en: New Service
pt_BR: Novo Serviço

en: You don't have any categories here yet...
pt_BR: Você não tem nenhuma categoria no momento...

en: Notify the customer
pt_BR: Notificar o cliente(s)

en: Check this checkbox if you want your customer to<br/>receive an email about the booked package.
pt_BR: Selecione essa opção se deseja que o cliente<br/>receba um e-mail sobre o seu agendamento.

en: Book Appointment
pt_BR: Novo Agendamento

en: Package Booking has been saved
pt_BR: O pagamento foi salvo

en: Enable this option if you want to count resource quantity usage for each additional person added during the booking
pt_BR: Ative esta opção se você quiser fazer com que o horário de agendamento <br/> seja o mesmo da duração do serviço

en: Resource has been deleted
pt_BR: Serviço excluído

en: Resource is hidden
pt_BR: Serviço está oculto

en: Please enter the name of the resource
pt_BR: Por favor, informe teste Secret

en: Resource has not been deleted
pt_BR: Cupom não excluído

en: Resource has been saved
pt_BR: Serviço salvo

en: Search Resources...
pt_BR: Pesquisar Clientes...

en: View less
pt_BR: Mensagem de Visualização

en: View more
pt_BR: Agendar

en: Resource is visible
pt_BR: Serviço está visível

en: Quantity
pt_BR: Quantidade máxima

en: Resources have been deleted
pt_BR: Clientes excluídos

en: Resources have not been deleted
pt_BR: Cupons não excluídos

en: Search for a Resource...
pt_BR: Pesquisar Locais

en: Select Customer
pt_BR: Selecione Cliente(s)

en: Please select category
pt_BR: Por favor, selecione uma categoria

en: Please select duration
pt_BR: Por favor, selecione a duração

en: Please select select at least one employee
pt_BR: Por favor, selecione pelo menos um empregado

en: Buffer Time After
pt_BR: Tempo de Atraso Depois

en: Time after the appointment (rest, clean up, etc.),<br/>when another booking for same service and<br/>employee cannot be made.
pt_BR: Tempo após o agendamento (descanso, limpeza, etc.). <br/> Nesse intervalo não poderão haver outros agendamentos para o mesmo serviço e <br/> funcionário.

en: Buffer Time Before
pt_BR: Tempo de Atraso Depois

en: Time needed to prepare for the appointment, when<br/>another booking for same service and employee<br/>cannot be made.
pt_BR: Tempo necessário para preparar para novo agendamento. <br/> Nesse intervalo não poderão haver outros agendamentos para o mesmo serviço e <br/> funcionário.

en: Service has been deleted
pt_BR: Serviço excluído

en: Service Details
pt_BR: Informações do Serviço

en: Service is hidden
pt_BR: Serviço está oculto

en: Provider has appointments for this service
pt_BR: Agendamento fornecido para esse serviço

en: Service has been saved
pt_BR: Serviço salvo

en: Service is visible
pt_BR: Serviço está visível

en: Price Ascending
pt_BR: Valor Ascendente

en: Price Descending
pt_BR: Valor Descendente

en: Set recurring appointment
pt_BR: Novo Agendamento Pendente

en: Handle recurring appointment payments
pt_BR: Gerenciar seus agendamentos

en: Customers will have to pay only for the first appointment
pt_BR: Clientes não podem ser excluídos pois existem agendamentos futuros

en: Total Number of Appointments
pt_BR: Total de Agendamentos

en: Create New
pt_BR: Criar Novo

en: Please enter first name
pt_BR: Por favor, informe o primeiro nome

en: Please enter last name
pt_BR: Por favor, informe o sobrenome

en: First Name
pt_BR: Primeiro Nome

en: Last Name
pt_BR: Sobrenome

en: Notification Language
pt_BR: Notificação

en: Select or Create New
pt_BR: Selecione ou Crie Novo

en: WordPress User
pt_BR: Usuário WordPress

en: Here you can map a WordPress user to the customer if<br/>you want to give customers access to the list of their<br/>appointments in the back-end of the plugin.
pt_BR: Aqui você pode apontar um usuário do WordPress para um cliente, se <br/> quiser fornecer aos clientes acesso à lista de seus <br/> compromissos no back-end do plug-in.

en: Here you can map a WordPress user to the employee if<br/>you want to give employee access to the list of their<br/>appointments in the back-end of the plugin.
pt_BR: Aqui você pode apontar um usuário do WordPress para um funcionário se <br/> quiser dar aos funcionários acesso à lista de seus <br/> compromissos no back-end do plug-in.

en: Add Employee
pt_BR: Novo Funcionário

en: Assigned Services
pt_BR: Serviços Atribuídos

en: Available
pt_BR: Disponível

en: Away
pt_BR: Longe

en: On Break
pt_BR: Intervalo

en: Busy
pt_BR: Ocupado

en: Capacity
pt_BR: Quantidade

en: Start by clicking the Add Employee button
pt_BR: Inicie clicando no botão Novo Funcionário

en: Are you sure you want to delete this employee?
pt_BR: Deseja realmente excluir esse funcionário?

en: Are you sure you want to duplicate this employee?
pt_BR: Deseja realmente duplicar esse funcionário?

en: Are you sure you want to hide this employee?
pt_BR: Deseja realmente ocultar esse funcionário?

en: Are you sure you want to show this employee?
pt_BR: Deseja realmente mostrar esse funcionário?

en: Connect
pt_BR: Conectar

en: Day Off
pt_BR: Dia de Folga

en: Disconnect
pt_BR: Desconectar

en: Edit Employee
pt_BR: Editar Funcionário

en: Employee has been deleted
pt_BR: Funcionário excluído

en: Employee is hidden
pt_BR: Funcionário está oculto

en: Employee can not be deleted because of the future appointment
pt_BR: Funcionário não pode ser excluído pois existem agendamentos futuros.

en: Employee has been saved
pt_BR: Funcionário salvo

en: Search Employees...
pt_BR: Pesquisar Funcionários...

en: Employee is visible
pt_BR: Funcionário está visível

en: Employees have been deleted
pt_BR: Funcionários foram excluídos

en: employees
pt_BR: funcionários

en: Employees could not be deleted because of the future appointment
pt_BR: Funcionários não podem ser excluídos pois existem agendamentos futuros.

en: Please select location
pt_BR: Por favor, selecione um local

en: Unable to connect to Google Calendar
pt_BR: Não foi possível conectar com o Google Calendar

en: Grid View
pt_BR: Visualização por Grade

en: New Employee
pt_BR: Novo funcionário

en: Applied for all assigned services
pt_BR: Aplicado para todos os serviços atribuídos

en: Select specific services for each period.
pt_BR: Selecione Serviços específicos para cada período.

en: Provider has appointments for
pt_BR: Agendamento fornecido para

en: Special Days
pt_BR: Dias Especiais

en: Reflect On
pt_BR: Refletir em

en: Table View
pt_BR: Visualização por Tabela

en: Add Customer
pt_BR: Novo Cliente

en: Are you sure you want to delete this customer?
pt_BR: Deseja realmente excluir esse cliente?

en: Customer has been deleted
pt_BR: Cliente foi excluído

en: Customer can not be deleted because of the future booking
pt_BR: Cliente não pode ser excluído pois existem agendamentos futuros.

en: Customer has been saved
pt_BR: Cliente foi salvo

en: Customers
pt_BR: Clientes

en: Customers have been deleted
pt_BR: Clientes excluídos

en: customers
pt_BR: clientes

en: Customers could not be deleted because of the future bookings
pt_BR: Clientes não podem ser excluídos pois existem agendamentos futuros

en: Search Customers...
pt_BR: Pesquisar Clientes...

en: Date of Birth
pt_BR: Data de nascimento

en: Edit Customer
pt_BR: Editar Cliente

en: You can use this option to export customers in CSV file.
pt_BR: Você pode usar essa opção para exportar clientes para um arquivo CSV.

en: Gender
pt_BR: Sexo

en: Last Appointment
pt_BR: Último Agendamento

en: Last Appointment Ascending
pt_BR: Último Agendamento Ascendente

en: Last Appointment Descending
pt_BR: Último Agendamento Descendente

en: New Customer
pt_BR: Novo Cliente

en: You don't have any customers here yet...
pt_BR: Você não tem nenhum cliente no momento...

en: Select Date of Birth
pt_BR: Selecione Data de Nascimento

en: Total Appointments
pt_BR: Total de Agendamentos

en: Amount
pt_BR: Valor

en: Booking Start
pt_BR: Iniciar agendamento

en: Here you need to define a coupon code which customers will<br/>enter in their booking so they can get a discount.
pt_BR: Aqui, você precisa definir um código de cupom que os clientes <br/> digitarão na reserva para que possam receber um desconto.

en: Are you sure you want to delete this coupon?
pt_BR: Deseja realmente excluir esse cupom?

en: Are you sure you want to duplicate this coupon?
pt_BR: Deseja realmente duplicar esse cupom?

en: Are you sure you want to hide this coupon?
pt_BR: Deseja realmente ocultar esse cupom?

en: Are you sure you want to show this coupon?
pt_BR: Deseja realmente ocultar esse cupom?

en: Coupon has been deleted
pt_BR: Cupom excluído

en: Your Coupon is hidden
pt_BR: Seu cupom está oculto

en: Coupon has not been deleted
pt_BR: Cupom não excluído

en: Coupon has been saved
pt_BR: Cupom salvo

en: Coupon usage limit must be at least 1
pt_BR: Limite de uso de pelo menos 1 cupom

en: Your Coupon is active
pt_BR: Seu cupom está ativo

en: Coupons have been deleted
pt_BR: Cupons excluídos

en: coupons
pt_BR: cupons

en:  & Other Services
pt_BR:  & Outros Serviços

en: Coupons have not been deleted
pt_BR: Cupons não excluídos

en: Customer Email
pt_BR: E-mail do Cliente

en: Deduction
pt_BR: Dedução

en: Edit Coupon
pt_BR: Editar Cupom

en: Employee Email
pt_BR: Email do funcionário

en: Please enter code
pt_BR: Por favor, informe o código

en: You can use this option to export coupons in CSV file.
pt_BR: Você pode usar essa opção para exportar cupons para um arquivo CSV.

en: You can use this option to export payments in CSV file<br/>for the selected date range.
pt_BR: Você pode usar essa opção para exportar pagamentos em um arquivo CSV <br/> para o período selecionado.

en: Search Coupons
pt_BR: Pesquisar Cupons

en: Limit
pt_BR: Limite

en: Method
pt_BR: Método

en: New Coupon
pt_BR: Novo Cupom

en: Coupon needs to have discount or deduction
pt_BR: Cupons precisam ter desconto ou dedução

en: You don't have any coupons here yet
pt_BR: Você não tem nenhum cupom no momento...

en: You don't have any payments here yet
pt_BR: Não existem pagamentos no momento

en: Select the packages for which the coupon can be used.
pt_BR: Selecione os serviços que podem ser usados cupons.

en: Payment date
pt_BR: Data de pagamento

en: Select All Service
pt_BR: Selecione Todos Serviços

en: Select All Packages
pt_BR: Selecione Todos Serviços

en: Select the services for which the coupon can be used.
pt_BR: Selecione os serviços que podem ser usados cupons.

en: Times Used
pt_BR: Horários Utilizados

en: Usage Limit
pt_BR: Limite utilizado

en: Here you need to define the number of coupons for use. After the<br/>limit is reached your coupon will become unavailable.
pt_BR: Aqui você precisa definir o número máximo para uso de um cupom. Depois que o limite <br/> for atingido, seu cupom ficará indisponível.

en: Used
pt_BR: Utilizado

en: Appointment Date
pt_BR: Data do agendamento

en: Appointment Info
pt_BR: Informações do Agendamento

en: Are you sure you want to delete this payment?
pt_BR: Deseja realmente excluir esse pagamento?

en: Discount
pt_BR: Desconto

en: Due
pt_BR: Vencimento

en: Enter new payment amount
pt_BR: Informe o novo valor de pagamento

en: Finance
pt_BR: Financeiro

en: Payment has been deleted
pt_BR: O pagamento foi excluído

en: Payment Details
pt_BR: Informações do pagamento

en: Payment has not been deleted
pt_BR: Pagamentos não foi excluído

en: Payment has been saved
pt_BR: O pagamento foi salvo

en: Payments have been deleted
pt_BR: Os pagamentos foram excluídos

en: Payments have not been deleted
pt_BR: Os pagamentos não foram excluídos

en: Service Price
pt_BR: Valor do serviço

en: Appointment has been deleted
pt_BR: Agendamento foi excluído

en: Appointment has not been deleted
pt_BR: Agendamento não pode ser excluído

en: Appointment has been saved
pt_BR: Agendamento salvo

en: Appointment status has been changed to
pt_BR: Status do Agendamento foi alterado para

en: Appointments have been deleted
pt_BR: Agendamentos excluídos

en: Appointment have not been deleted
pt_BR: Agendamento não foi excluído

en: Search for Customers, Employees, Services...
pt_BR: Pesquisar Clientes, Funcionários, Serviços...

en: Assigned
pt_BR: Atribuído

en: Assigned to
pt_BR: Agendado para:

en: Cancel Appointment
pt_BR: Cancelar Agendamento

en: Change group status
pt_BR: Alterar grupo de status

en: Choose a group service
pt_BR: Selecione um grupo de serviço

en: Start by clicking the New Appointment button
pt_BR: Inicie clicando no botão Novo Agendamento

en: Are you sure you want to delete this appointment?
pt_BR: Deseja realmente excluir esse agendamento?

en: Are you sure you want to duplicate this appointment?
pt_BR: Deseja realmente duplicar esse agendamento?

en: Create Customer
pt_BR: Novo Cliente

en: Customer Phone
pt_BR: Telefone do Cliente

en: Customer(s)
pt_BR: Cliente(s)

en: Here you can define the number of people that are coming<br/>with this customer. The number you can choose depends<br/>on the service and employee capacity.
pt_BR: Aqui você pode definir o número de acompanhantes <br/> desse cliente. O número escolhido depende <br/> do serviço e da capacidade do funcionário.

en: Edit Appointment
pt_BR: Editar Agendamento

en: End Time
pt_BR: Horário final

en: You can use this option to export appointments in CSV file<br/>for the selected date range.
pt_BR: Você pode usar essa opção para exportar compromissos para um arquivo CSV <br/> para o período selecionado.

en: Multiple Emails
pt_BR: E-mail múltiplos

en: New Appointment
pt_BR: Novo Agendamento

en: You don't have any appointments here yet...
pt_BR: Você não tem nenhum agendamento no momento...

en: There are no selected customers
pt_BR: Não existem clientes selecionados

en: Select customer, employee and service
pt_BR: Selecione cliente, funcionário ou serviço

en: Select date and time
pt_BR: Selecione cliente e serviço

en: Select customer and service
pt_BR: Selecione cliente e serviço

en: Notify the attendee(s)
pt_BR: Notificar o cliente(s)

en: Check this checkbox if you want your attendee(s) to<br/>receive an email about the event’s updated information.
pt_BR: Selecione essa opção se deseja que o cliente<br/>receba um e-mail sobre o seu agendamento.

en: Notify the customer(s)
pt_BR: Notificar o cliente(s)

en: Check this checkbox if you want your customer(s) to<br/>receive an email about the scheduled appointment.
pt_BR: Selecione essa opção se deseja que o cliente<br/>receba um e-mail sobre o seu agendamento.

en: This field is required
pt_BR: Campo obrigatório

en: Please select at least one customer
pt_BR: Por favor, selecione pelo menos um cliente

en: Select Customer(s)
pt_BR: Selecione Cliente(s)

en: Please select employee
pt_BR: Por favor, selecione um empregado

en: Maximum number of places is
pt_BR: Número máximo de lugares é

en: Select Service Category
pt_BR: Selecione uma Categoria de Serviço

en: Please select service
pt_BR: Por favor, selecione um serviço

en: Selected Customers
pt_BR: Clientes selecionados

en: Service Category
pt_BR: Categoria do Serviço

en: This service does not have any extras
pt_BR: Esse serviço não possui extras

en: Select Payment Method for link
pt_BR: Forma de Pagamento Padrão

en: Start Time
pt_BR: Horário Inicial

en: Time slot is unavailable
pt_BR: Horário indisponível

en: Customize
pt_BR: Personalizar

en: Location:
pt_BR: Local:

en: Select
pt_BR: Selecione

en: All employees
pt_BR: Todos Funcionários

en: This will change the time of the appointment. Continue?
pt_BR: Deseja continuar com a alteração do horário desse agendamento?

en: Appointment can't be moved because of employee break in the selected period
pt_BR: Agendamento não pode ser movido, pois o funcionário possui um intervalo no período selecionado

en: There is already an appointment for this employee in selected time period
pt_BR: Já existe um agendamento para esse funcionário no período selecionado

en: Appointment can't be moved because the employee doesn't provide this service at the selected time
pt_BR: Agendamento não pode ser movido, pois o funcionário não executa esse serviço no horário selecionado

en: Appointment can't be moved in past time period
pt_BR: Agendamento não pode ser realizado em período passado

en: Appointment can't be moved out of employee working hours
pt_BR: Agendamento não pode ser realizado fora do horário de trabalho do funcionário

en: Appointment has been rescheduled
pt_BR: Agendamento remarcado

en: List
pt_BR: Lista

en: No appointments to display
pt_BR: Sem agendamentos para mostrar

en: Timeline
pt_BR: Linha do Tempo

en: Add Custom Field
pt_BR: Novo Campo Personalizado

en: Add Option
pt_BR: Adicionar Opção

en: All services
pt_BR: Todos os serviços

en: Any Employee
pt_BR: Qualquer funcionário

en: Yes, Reset
pt_BR: Recuperar

en: No, Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Bringing Anyone with You?
pt_BR: Trará alguém com você?

en: Person
pt_BR: Pessoa

en: Start by clicking the Add Custom Field button
pt_BR: Inicie clicando no botão Incluir Campo Personalizado

en: Colors & Fonts
pt_BR: Cores & Fontes

en: Text Content
pt_BR: Conteúdo do Texto

en: Custom field has been added
pt_BR: Campo personalizado incluído

en: Custom field has been deleted
pt_BR: Campo personalizado excluído

en: Unable to save custom fields positions
pt_BR: Não foi possível salvar as posições dos campos personalizados

en: Font
pt_BR: Fonte

en: You don't have any custom fields here yet...
pt_BR: Você não tem nenhum campo personalizado no momento...

en: Notification Placeholder
pt_BR: Notificação de Placeholder

en: Options
pt_BR: Opções

en: Pick date & time
pt_BR: Selecione a data e horário

en: Primary Color
pt_BR: Cor Primária

en: Success Color
pt_BR: Sucesso

en: Warning Color
pt_BR: Cor Primária

en: Error Color
pt_BR: Cor Primária

en: Primary Gradient
pt_BR: Gradiente Primário

en: Radio Buttons
pt_BR: Botões de Seleção

en: Required
pt_BR: Obrigatório

en: Reset
pt_BR: Recuperar

en: Selectbox
pt_BR: Caixa de seleção

en: Text
pt_BR: Texto

en: Text Area
pt_BR: Área de Texto

en: Text Color
pt_BR: Cor do Texto

en: Placeholder Color
pt_BR: SMS Placeholders

en: Text Color on Background
pt_BR: Cor do texto de fundo

en: Repeat this appointment
pt_BR: Data do agendamento

en: Repeat:
pt_BR: Repetir anualmente

en: Time(s):
pt_BR: Hora:

en: Recurring Appointments
pt_BR: Agendamentos Pendentes

en: You can edit or delete each appointment
pt_BR: Deseja realmente excluir esse agendamento?

en: Local Time:
pt_BR: Hora:

en: Payment Method:
pt_BR: Forma de Pagamento:

en: Credit Card
pt_BR: Cartão de Crédito

en: Credit or debit card:
pt_BR: Cartão de crédito ou débito:

en: Base Price:
pt_BR: Valor Unitário:

en: Total Cost:
pt_BR: Valor Total:

en: Back
pt_BR: Voltar

en: From
pt_BR: De

en: services
pt_BR: serviços

en: View More
pt_BR: Agendar

en: Service Badge
pt_BR: Nome do serviço

en: Package Badge
pt_BR: Média de Agendamentos

en: Package Services List
pt_BR: PayPal Serviço

en: Maximum Quantity:
pt_BR: Quantidade máxima:

en: Description:
pt_BR: Descrição:

en: Category:
pt_BR: Categoria:

en: Capacity:
pt_BR: Quantidade:

en: Thank you! Your booking is completed.
pt_BR: Obrigado! Seu agendamento foi realizado com sucesso.

en: Thank you! Your booking is completed and now is pending confirmation.
pt_BR: Obrigado! Seu agendamento foi realizado e aguarda confirmação do pagamento.

en: Select Calendar
pt_BR: Selecione Calendário

en: Add to Calendar
pt_BR: Adicionar ao seu calendário

en: Finish
pt_BR: Finalizar

en: Spots capacity
pt_BR: Quantidade

en: Event Day
pt_BR: Título do Evento

en: Catalog
pt_BR: Catálogo

en: Bringing anyone with you?
pt_BR: Trará alguém com você?

en: First
pt_BR: Primeiro Nome

en: Last
pt_BR: Sobrenome

en: on
pt_BR: Fonte

en: at
pt_BR: Data

en: Heading Text Color
pt_BR: Cor do Texto

en: Content Text Color
pt_BR: Cor do Texto

en: Border Color
pt_BR: Cor Primária

en: Primary Button Text Color
pt_BR: Cor Primária

en: Extras Selection
pt_BR: Dedução

en: Customer Information
pt_BR: Email do cliente

en: Payment Summary
pt_BR: Histórico de pagamento

en: placeholder
pt_BR: SMS Placeholders

en: Booked Appointments Preview
pt_BR: Novo Agendamento

en: Section
pt_BR: Dedução

en: Congratulations
pt_BR: Parabéns

en: Location Input Field
pt_BR: Nome do local

en: Employee Input Field
pt_BR: E-mail do funcionário

en: Heading
pt_BR: Pendente

en: Info
pt_BR: Informações

en: Popup Heading
pt_BR: Pendente

en: View All
pt_BR: Visualização

en: Set up categories cards
pt_BR: Mostrar todas as categorias

en: Card Button Type
pt_BR: Botões de Seleção

en: Services Overview
pt_BR: Valor do serviço

en: Set up Services view
pt_BR: Serviço Stripe

en: Set up Service detailed view
pt_BR: Informações do Serviço

en: Booking Form
pt_BR: Agendando

en: Total Number of Services
pt_BR: Total do Número de Pessoas:

en: Total Number of Packages
pt_BR: Número máximo de lugares é

en: Back Button
pt_BR: Botões de Seleção

en: Main Category Button
pt_BR: Nome da categoria

en: Categories Sidebar
pt_BR: Categorias

en: Employee Dialog
pt_BR: E-mail do funcionário

en: Book This Service
pt_BR: Serviço de E-mail

en: Package Category
pt_BR: Nova Categoria

en: Package Duration
pt_BR: Tempo

en: Package Capacity
pt_BR: Quantidade

en: Package Location
pt_BR: Novo Local

en: Service Duration
pt_BR: Duração do serviço

en: Service Capacity
pt_BR: Categoria do Serviço

en: Service Location
pt_BR: Duração do serviço

en: About Service
pt_BR: Novo Serviço

en: Packages Block
pt_BR: Média de Agendamentos

en: “Search” option
pt_BR: Pesquisar Cupons

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Filter by Employee
pt_BR: Editar Funcionário

en: Filter by Location
pt_BR: Editar Local

en: No results
pt_BR: resultados

en: View Employees
pt_BR: Novo funcionário

en: Book Now
pt_BR: Agendar

en: View all photos
pt_BR: Mostrar todos os locais

en: View More Packages
pt_BR: Agendar

en: View Less Packages
pt_BR: Mensagem de Visualização

en: Employee Price
pt_BR: Funcionário

en: Extras Cost:
pt_BR: Custos extras:

en: Recurring Appointments:
pt_BR: Agendamentos Pendentes

en: Support Heading:
pt_BR: Pendente

en: Company Phone:
pt_BR: Telefone da empresa

en: Company Email:
pt_BR: Nome da empresa

en: Preselect Booking Parameters
pt_BR: Parâmetros de agendamento pré-selecionados

en: Insert Amelia Booking Shortcode
pt_BR: Inserir Amelia Booking Shortcode

en: Preselect Current Date
pt_BR: Data atual pré-selecionada

en: Select Catalog View
pt_BR: Selecione a Visualização do Catálogo

en: Select View
pt_BR: Selecionar a Visualização

en: Show all categories
pt_BR: Mostrar todas as categorias

en: Show all employees
pt_BR: Mostrar todos funcionários

en: Show all locations
pt_BR: Mostrar todos os locais

en: Show all services
pt_BR: Mostrar todos os serviços

en: Show all packages
pt_BR: Mostrar todas as categorias

en: Show catalog of all categories
pt_BR: Mostrar catálogo de todas as categorias

en: Show specific category
pt_BR: Mostrar categoria específica

en: Show specific service
pt_BR: Mostrar serviço específico

en: Catalog Booking
pt_BR: Média de Agendamentos

en: AM - Catalog Booking
pt_BR: Média de Agendamentos

en: Amelia - Catalog Booking
pt_BR: Média de Agendamentos

en: Automatically create Amelia Customers from WP Users
pt_BR: Criar automaticamente o usuário Amelia Customer

en: Create Amelia Customers
pt_BR: Novo Cliente

en: Number of adjusted time slots:
pt_BR: Número de acompanhantes:

en: Check this option if you want to create recurring appointments
pt_BR: Deseja realmente duplicar esse agendamento?

en: Add Coupon
pt_BR: Adicionar Cupom

en: Book
pt_BR: Agendar

en: An email with details of your booking has been sent to you.
pt_BR: Em breve você receberá um e-mail com os dados do seu agendamento. 
    Selecione abaixo se desejar adicionar um lembrete na sua agenda. Após clique em Finalizar.

en: This coupon is not valid anymore
pt_BR: Esse cupom é inválido

en: Please enter coupon
pt_BR: Por favor, informe o cupom

en: Used coupon
pt_BR: Cupom já utilizado

en: You have already booked this appointment
pt_BR: Esse horário já está agendado para você

en: Duration:
pt_BR: Tempo:

en: Email already exists with different name. Please check your name.
pt_BR: Email já cadastrado em outro usuário. Por favor, verifique seus dados.

en: Unfortunately a server error occurred and your email was not sent.
pt_BR: Infelizmente ocorreu um erro no servidor e o seu e-mail não foi enviado.

en: employee
pt_BR: funcionário

en: Event booking is unavailable
pt_BR: Horário indisponível

en: First Name:
pt_BR: Primeiro Nome:

en: Your card's security code is incomplete
pt_BR: Código de segurança do seu cartão está incompleto

en: Your card's expiration date is incomplete
pt_BR: Data de validade do seu cartão está incompleta

en: Your card number is incomplete
pt_BR: Número do seu cartão está incompleto

en: Your postal code is incomplete
pt_BR: Seu CEP está incompleto

en: Your card's expiration year is in the past
pt_BR: Ano de validade do seu cartão é menor que o ano atual

en: Your card number is invalid
pt_BR: Número do seu cartão é inválido

en: Last Name:
pt_BR: Sobrenome:

en: Sorry, there was an error processing your payment. Please try again later.
pt_BR: Desculpe, ocorreu um erro ao processar seu pagamento. Por favor, tente mais tarde.

en: Sorry, there was an error creating a payment link. Please try again later.
pt_BR: Desculpe, ocorreu um erro ao processar seu pagamento. Por favor, tente mais tarde.

en: Price:
pt_BR: Valor:

en: service
pt_BR: serviço

en: Waiting for payment
pt_BR: Aguardando pagamento

en: Appointment is removed from the cart.
pt_BR: Agendamento foi removido do carrinho

en: Sorry, there was an error while adding booking to WooCommerce cart.
pt_BR: Desculpe, aconteceu um erro ao adicionar agendamento ao carrinho do WooCommerce.

en: Appointment Date:
pt_BR: Data do agendamento:

en: Please enter appointment date...
pt_BR: Por favor, informe a data do agendamento

en: Next
pt_BR: Próximo

en: No results found...
pt_BR: Nenhum resultado encontrado...

en: Please refine your search criteria
pt_BR: Por favor, melhore seus critérios de busca

en: results
pt_BR: resultados

en: Search...
pt_BR: Pesquisar...

en: Search Filters
pt_BR: Pesquisar Filtros

en: Search Results
pt_BR: Pesquisar Resultados

en: Select the Appointment Time
pt_BR: Selecione Horário do Agendamento

en: Select the Extras you'd like
pt_BR: Selecione Extras que deseja

en: Time Range:
pt_BR: Intervalo de hora:

en: To
pt_BR: Para

en: Add extra
pt_BR: Adicionar extra

en: Any
pt_BR: Qualquer

en: Appointments from the first package expire on:
pt_BR: Notas do Agendamento

en: Pick date & time:
pt_BR: Selecione a data e horário:

en: Please select
pt_BR: Por favor, selecione

en: Qty:
pt_BR: Qtd:

en: Do you want to delete this appointment?
pt_BR: Deseja realmente excluir esse agendamento?

en: Booking Appointment
pt_BR: Realizar agendamento

en: Buffer Time
pt_BR: Tempo de Atraso

en: Cancel Package
pt_BR: Cancelado

en: Check this checkbox if you want your customer to<br/>receive an email about the scheduled appointment.
pt_BR: Selecione essa opção se deseja que o cliente<br/>receba um e-mail sobre o seu agendamento.

en: Appointments in this package
pt_BR: Notas do Agendamento

en: Pay
pt_BR: Dia
